«ВАЖКА МУЗИКА – НЕ ПРО КОНКУРЕНЦІЮ», – ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР DAILY METAL САНДРА КОНОПАЦЬКА

Author: Iryna Kalenska

В рамках фестивалю на честь 5-річчя веб-журналу Daily Metal головний редактор Сандра Конопацька приділила трохи часу нашій редакції та відповіла на наші запитання. З радістю представляємо вашій увазі пізнавальне інтерв’ю, мабуть, з самої юною і в той же час успішною главою провідного українського журналу про метал-музику, яка поділилася з нами історією виникнення Daily Metal, своїми роздумами про фестивалі, молоді українські рок-групи, розвиток метал- індустрії в країні і власними творчими планами на цей рік.

Вашому журналу Daily Metal виповнилося 5 років. Розкажи трохи, з чого почалася історія журналу?

Сандра: Історія журналу почалася якраз ці самі п’ять років тому. Тоді Daily Metal в форматі блогу був заснований людиною на ім’я Jim Daniels. Трохи пізніше він вирішив перетворити блог в щось більше, та за підтримки дружини почав робити перші онлайн-випуски. Згодом до них почали приєднуватися й інші люди, команда проекту потроху зростала, та буквально через деякий час почалася більш активна робота: інтерв’ю із зарубіжними командами, розширення партнерських зв’язків. І ось уже до цього складу я й приєдналася наприкінці липня 2013 р. Мені тоді було всього 15 років. Я все життя була технарем-математиком, але в той момент мене «прорвало», і я почала писати. Але про що може писати маленька дівчинка, яка тільки почала цим займатися? Я знайшла таку тему, як копірайтерські біржи, писала про мобільні додатки і акрилові ванни. Але, на щастя, досить швидко прийшла до того, що краще писати про музику, і почала шукати якісь портали, для яких я можу це робити. Тут варто передати привіт Сергію Зеніну, вокалісту Concrete Foundation і ведучому Radio Roks, який власне і познайомив мене з Daily Metal. Я зайшла на сайт, подивилася випуски журналу, доступні в pdf-форматі, і мені все дуже сподобалося. Я написала, що  «прагну працювати на користь рок-музики», і мені відповіли, що так, звичайно, приєднуйся до нас. Через пару тижнів я вже провела перше інтерв’ю, почала ходити на концерти.

А як так сталося, що ти стала головним редактором?

Сандра: Через місяць після мого приходу в редакцію, Jim пішов з DM за особистими обставинами, залишивши все це на тих людей, які тоді були в команді. Головним редактором порталу стала Хель Богданова (вокалістка гурту IGNEA). Ми намагалися розвивати проект самостійно, але на дворі був кінець 2014 року. Ми кілька разів закривалися, робили паузу в роботі. Ми не могли писати про музику, коли в країні відбувалися такі важливі події, не могли наповнювати стрічку новин розважальним контентом. Після Євромайдану в житті порталу трапився переломний момент. Постало питання про закриття проекту. Я не хотіла залишати Daily, тому що для мене це вже була величезна частина життя. Довелося взяти на себе відповідальність, розбиратися в індустрії, збирати зв’язки і, найголовніше, надійну команду. З цього моменту я почала формувати ту редакцію, яка у нас є зараз. І ось, сьогодні ми вже можемо своїми силами організувати такий великий фестиваль! 

А раніше ви вже проводили подібні заходи?

Сандра: До сьогодні ми не проводили заходів такого масштабу: зі скиданням 500-та кульок з логотипом Daily Metal, з бренд-волом 3 на 6,5 метрів. Але, звичайно, ми проводили фести Daily Metal. Перший такий захід відбувся 27 серпня минулого року в клубі MonteRay Live Stage. Ми завжди мріяли про те, щоб робити свій фестиваль, і в той момент, коли ми були до цього готові, команда MonteRay запропонувала нам зробити спільний захід. Саме завдяки цим крутим хлопцям з клубу ми організували перший фестиваль, хедлайнерами якого стали мої улюблені Sunrise. Потім був другий фестиваль, який виріс з ідеї зробити сольний концерт Sunrise у Львові. Поки ми розбиралися зі специфікою організації в цьому місті і вирішували проблеми з концертними майданчиками, до нас приєдналося ще кілька груп. Ми подумали, що це вже тягне на статус фестивалю. Тоді хтось озвучив ідею назвати його Daily Metal Fest. Це був незабутній досвід організації чогось в іншому місті, але ми впоралися. Це було цікаво. Ми працювали з місцевими інформаційними партнерами, телеканалами. У Львові нам допомагало дуже багато крутих людей. Третій фестиваль – це те, до чого ми йшли від самого початку: п’ятиріччя Daily Metal. Ми були морально і технічно до цього готові, і останні півроку працювали над цим заходом. І ось, сьогодні це, нарешті, здійснилося. Ура!

А яким чином ви вибирали лайн-ап для сьогоднішнього фесту? Всі групи абсолютно різні, як за стилем, так і за звучанням. 

Сандра: Це була моя ідея, щоб всі групи були абсолютно різних стилів. Ми шукали крутих хедлайнерів, які могли б очолити наш фестиваль. І, звичайно, ми хотіли, щоб це були групи, з якими ми дружимо, яких ми любимо і з задоволенням слухаємо. Я від самого початку дуже хотіла покликати «Дай Дарогу!», оскільки це ще й хороший досвід привезення зарубіжної команди. Зрозуміло, що це не настільки далекий закордон, як Європа чи Америка, але тим не менше. «Дай Дарогу!» – це дуже кльові хлопці, з якими ми познайомилися і потоваришували на «Республіці», навіть частково допомагали їм на сольному концерті в Києві в лютому. Space of Variations – це команда, яка на нашу думку є однією з найкрутіших груп на українській метал-сцені. Вони дуже піднялися професійно за останній час, випустили фірмовий ЕР «Blackmail». Зараз хлопці реально грають на європейському рівні. Група КПП теж є улюбленцями DM, як і Delfinia – сайд-проект вокаліста Sunrise. Спочатку ми думали, що в лайн-апі за традицією буде Sunrise, але потім вирішили спробувати зробити в концертному форматі Delfinia. Я вважаю, що все вийшло. Сьогодні була презентація Delfinia і те, як люди сприйняли проект – це круто. Я спостерігала багато концертних презентацій в рамках фестивалів, це насправді дуже складно. Але сьогодні люди стрибали під пісні Delfinia так само, як і під пісні Sunrise, які теж були в сет-листі. І це було дуже класно. Кажуть, що люди, які виходили після сету із залу, співали пісні Delfinia.

Чи багато змінилося за ці п’ять років у житті журналу?

Сандра: Якщо говорити про історію становлення Daily Metal, в якийсь момент ми зрозуміли, що потрібно розширювати штат. Також ми хотіли знайти людину, яка б займалася нашими соціальними мережами. Ми дали оголошення про те, що шукаємо контент-менеджера. І тут у нас несподівано з’явилася майже вся редакція. Прийшло близько п’яти чоловік, з них Саша Дружицький, який на той час був головою українського фан-клубу Rammstein, Діма ‘Droll’, який взагалі живе в Ізраїлі і випадково побачив наш пост в групі Radio Roks на Facebook, наш чудовий дизайнер Гера та ін. І ось так потихеньку сформувався наш склад – той Daily Metal, який є зараз. І дуже приємно, що приходять нові люди, постійно пишуть нові фотографи та журналісти. Щось, мабуть, є таке особливе в Daily Metal, що притягує людей. Але це, напевно, потрібно питати не в мене, а у цих людей, у моєї редакції. А редакція у мене – найкраща! 

Це правда, що ви збираєтеся розширювати ваш музичний формат, та ваш портал тепер буде висвітлювати події не тільки в метал-індустрії?

Сандра: Не дивлячись на “металеву” назву, ми намагаємося не зациклюватися виключно на метал-сцені. Ми співпрацюємо з багатьма крутими поп-рок виконавцями, пишемо про Фіолет, Без Обмежень або СКАЙ, наприклад. Звичайно, без особливого фанатизму – все-таки, першочерговими залишаються події саме метал-сцени. Але бувають навіть “немузичні” експерименти – наприклад, ми вже кілька років висвітлюємо київський Comic Con. У майбутньому все, що виходить за рамки “металу”, я планую помістити в окремий розділ на сайті – Daily Music.

Ти ось говорила сьогодні про pdf-формат журналу. Чи плануєте ви в майбутньому також випускати журнал в такому форматі, щоб люди могли завантажувати випуски?

Сандра: З проблемою журналу в pdf-форматі зіткнулися ще наші попередники – той же Jim Daniels. Адже від самого початку він випускав pdf-ки. Але потім він зрозумів, що такий формат не підходить для проекту, тому що на підготовку випуску йде досить багато часу – верстання та ін., та коли матеріал все ж виходить у світ, він вже не такий актуальний. Досить важко робити подібні випуски, тому що ти займаєшся не тільки роботою журналіста, але й графічним оформленням, і якщо у тебе немає окремої людини-верстатора в штаті, то це дуже важко поєднувати. На початку роботи з новою редакцією ми спробували відновити випуски, шість разів у нас це навіть вийшло. Але зрештою ми теж прийшли до того, що на сайті усе набагато актуальніше й швидше. Тому від ідеї pdf-формату ми відмовилися, й навряд чи до цього повернемося.

Я питаю, оскільки нам цікаво, адже ми повернули журнал Gothica й видаємо його зараз якраз в pdf-форматі.

Сандра: Ну, знаєш, у кожного ж свій шлях в цьому плані. У вас, я думаю, видання більш специфічне й тематичне. Тому для вас такий формат може бути цікавіший. У нас же взагалі усе досить широко в плані спрямованості. Зараз більше сил ми концентруємо на роботі над сайтом. Ми зробили новий сайт, який поки що не можемо запустити через певні нюанси по домену, на вирішення яких потрібно трохи часу. Але скоро усе буде, й там будуть нові рубрики, в тому числі рубрика Daily Music, в якій я сподіваюся писати про всякі поп-проекти й якось їх прив’язувати до металу. Буду реалізовувати усе, що я не можу зробити в класичних розділах Daily Metal.

Ти – людина, яка підтримує й розвиває метал-індустрію в Україні, підтримує українські молоді гурти. Що ти можеш сказати з приводу розвитку металу в Україні? Які плюси й мінуси ти бачиш? 

Сандра: Наскільки я можу судити про ті процеси, які зараз відбуваються, у нас усе насправді добре. Групи розвиваються, виходять на міжнародний рівень, і також піднімаються в Україні. Є багато прикладів, коли андеграундні гурти виходять на масовий рівень. Наприклад, ті ж Detach, які чи не найперші в Україні скрімили в прямому ефірі. Або, наприклад, Aghiazma, які при всій своїй епатажності пройшли в півфінал національного відбору Євробачення 2017. У нас просто завжди вважалося, що масовість – це «попса». Зараз це уявлення починає змінюватися. 

В Україні дуже багато груп. І, що важливо, багато хороших груп. Коли я анонсую черговий фестиваль, на наступний день мені вже пише десяток гуртів з фразою «ми хочемо виступити у вас, ми класні». А ти не можеш фізично усе це вмістити в залишок таймінгу заходу. Важко з десятка класних, перспективних артистів вибрати одного чи двох. Ти не можеш взяти всіх. Звичайно, якби у тебе був фестиваль довжиною в місяць, то усі б зіграли. А так – доводиться вибирати. Головне, щоб гурти це розуміли. Не ображалися на організаторів або, ще гірше, один на одного. Важка музика – не зовсім про конкуренцію, мені здається. У цій індустрії все побудовано на співпраці.

Відійдемо трохи від таких глобальних тем. Які взагалі у тебе музичні, творчі плани цей рік? Фестивалі, концерти, інтерв’ю?

Сандра: По Daily Metal найближчі плани – це робота над сайтом. Також зараз ми працює над двома дуже цікавими проектами, які, сподіваюся, побачать світ до кінця червня. Перший проект буде реалізований в рамках співпраці з «Рок Радіо», другий стане міжнародним менеджмент-проектом, але він буде незалежний від порталу й пов’язаний з Daily лише назвою. Проект досить серйозний, й готувався вже давно. Я думаю, що якщо все вийде – це буде нехай невеликим, але важливим кроком у розвитку метал-музики в Україні.

Iryna Kalenska

Головний редактор УГП із 2017 року. Фотограф, адміністратор, організатор концертів та фестивалів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *