header04 forumhead02 forumhead03 logo

Главная | Сделать домашней | Добавить в избранное
Поиск по сайту   Расширенный поиск »
        
Разделы

Архив
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Рассылка
Подписаться на рассылку:

Опрос
Что нового не хватает порталу для того, чтобы стать более удобным и интересным?
Много новых материалов
Интеграции с социальными сетями
Новий дизайн и структура
Новых посетителей и коментаторов
Меня все устраивает, ничего менять не надо
Результаты
Все опросыemail Отправить другу | print Версия для печати | comment Комментарии (0 добавлено)

Благослови Тебе Боже! Чорний Генсек

Iryna Kalenska on Ноябрь 26, 2017

Автор тексту: Станислав Бандуренко
 
Ви любите сірий колір? Ви знаєте всі його найтемніші відтінки (яких набагато більше за п’ятдесят)? Ви не боїтесь незрозумілих жахіть та хирлявих постатей, що чатують у кожному темному провулку? Ви легко відрізняєте тепле й вологе від м’якого ірраціонального? Тоді книга Олексія Жупанського «Благослови Тебе Боже! Чорний Генсек» саме для вас.
 
Вперше про цю книгу я дізнався від фейсбучного товариша, й прочитавши анотацію до неї, одразу пірнув у читання. На перший погляд БТБ!ЧГ – типовий роман з циклу альтернативної реальності. В 91-му році машина Союзу не розвалилась на окремі деталі, а продовжила свій повільний хід вперед, до світлого майбутнього. 
 
Державу очолює молодий та енергійний Горбачов, першими кроками якого були відміна сухого закону та закидання Кабула ядерними бомбами. Будуються нові заводи, за три роки перевиконуються п’ятирічки та встановлюються десятикілометрові пам’ятники Леніну. Але ця альтернативність виступає як декорація. Вона лише підкреслює химерну абсурдність подій, що стрімголов змінюють одна одну, звиваючись змією в кам’яних хащах хрущовок та дев’ятиповерхівок.  Але найголовніше в цих змінах – нічому не дивуватись та сприймати все як належне. Втечі тролейбусом по лісу від чудовиськ, що служать в КДБ; жебраки й юродиві, до яких на Ви та пошепки звертаються депутати; відрізані голови і мутанти шахтери… Описаний ірраціональний світ настільки близький до реального, що мимоволі починаєш вірити в правдивість усіх пригод, які трапляються на шляху героїв.
 
Назва роману – це назва музичного гурту з шахтарського містечка Новокраснокамінськ. Замість звичних музичних інструментів вони використовують набір шуму заводських виробництв та різних звуків індустріального походження. За словами автора, прототипом цього гурту є канадські пост рокери Godspeed You! Black Emperor, з їх апокаліптичною естетикою та багатошаровістю звучання. Не дивно, що музика GY!BE – чудовий аудіосупровід для читача.
 
Текст БТБ!ЧГ нагадує багатовимірний пазл, деталі якого є окремими замальовками та історіями, що нашаровуються одна на одну (інколи навіть в межах одного абзацу, коли важко зрозуміти, чи це попередня деталь, чи оповідач веде нас за руку до наступної химерної сповіді). Автор наче наосліп залазить в здоровенну картату сумку, вщент напхану різними малопов’язаними, часто огидними речами, та дістаючи по одній, жбурляє перед собою, створюючи хаотичне поєднання різних доль. 
 
Одни з них  типово Лавкрафтівського походження, інші сповнені Пелєвіно-Сорокінського абсурдного постмодерну (до речі, одна з таких розповідей написана одним реченням, що займає кілька сторінок тексту). Але такі стрибки окремих сюжетів поволі починають складатись в єдине ціле, відкриваючи перед читачем все жахливіші картини сутності світу. Проте і ці картини постійно змінюють одна одну. Тому навіть не намагайтесь здогадатись, що трапиться далі, бо кожний новий абзац, кожна сторінка чи навіть речення в одну секунду можуть перевернути хід подій з ніг на голову. Єдине що залишається сталим – сіра дійсність, сповнена тягарем приреченості та безвиході, з усіма її облупленими будинками, брудними дворами та іржавими парканами. І як від неї не тікай, вона завжди буде поруч й тягнутиме свої холодні руки до горлянки чергової жертви.

Оцінка: 8/10


2734 раз прочтено

Оцените содержание статьи?

1 2 3 4 5 Rating: 4.98Rating: 4.98Rating: 4.98Rating: 4.98Rating: 4.98 (всего 45 голосов)
comment Комментарии (0 добавлено)
Популярные (за день)
Комментируемые
Рекомендуемые
Команда УГП
image

Кирилл Копа


GOTHIC.COM.UA DJ