Єднання двох сцен: DARK & FOLK фестиваль в Києві 09.11.2024

Автор: Valery Sokolovskaya (Ricki)

Фото: Alexander, Little Blind Chicken

9 листопада в Києві відбувся благодійний фестиваль DARK & FOLK, але для тих, хто зараз не в Україні трохи поясню, як все це у нас відбувається) Так, концерти дозволені, як і деякі масові заходи, хоча масштабного святкування Нового Року у нас не передбачається. Так, організатори, ризикують і доволі сильно, бо ніхто не може знати, чи не почнеться тривога та скільки вона триватиме, і взагалі що буде відбуватись навколо. То, чи варто воно того? З певними обмеженнями – наприклад, в нас не можна виходити після 12 ночі, культурне життя врешті-решт відновилось, хоча, звісно, гучних івентів з зірками першого ешелону наразі не проводиться. Мабуть, публіка все ж таки скучила за подіями, бо з самого початку фестивалю в залі Теплого Лампового клубу зібралась велика кількість шанувальників темної сцени.

Незвичайні умови проведення івентів привчили організаторів та публіку починати вчасно, а не як це було за мирних часів, коли фестивалю майже завжди передував своєрідний “розігрів” шанувальників під клубом. Та і послухати було кого – фестиваль відкрив бенд N&Y, і особисто я його слухала вперше. Не дивлячись на те, що сцена dark country тільки розвивається в Україні, публіка добре зустріла початківців DARK & FOLK, а розігрівати – завжди важко. Як вказували мені шанувальники, гурт виріс з дуету, а наразі це повноцінний бенд, який грає в стилі американського кантрі. Але, наприкінці свого виступу вони навіть зіграли кавер Personal Jesus, а хто виконував оригінальну версію – всі знають. Початок концерту виявився вдалим, а потім музиканти та вокалістка N&Y охоче тусили та спілкувались з шанувальниками далі.

Наступний дует особливого представлення не потребує, адже Олексій Шкуропатський – справжнє явище місцевої сцени! Хтось знає його як засновника гурту FRAM, багато людей знайомі з ним як з талановитим волинкарем, який неодноразово виступав сольно на різноманітних фестивалях та івентах. Також багато хто чув його виступи просто неба – в історичних місцях типу Золоті ворота (вони відкривали прохід до столиці епохи Київської Русі). Але, 9 листопада Олексій представив свій відносно новий дует – DIANA I CLOVER з молодою гітаристкою та співачкою Діаной. І в зал полетіли як “морські” хіти, в одному з яких музиканти питали у публіки: ”What will we do with a drunken sailor”? Ну, справді, куди ж його тягнути?) До речi, не дивлячись на те, що витворяв ліричний герой цього багаторічного хіта, фанати споживали спиртне цілком відповідально. А зі сцени вже лунає такий хіт як “Ev Sistr”, який підняв зі стільців мало не весь зал. Заспівали Діана і Кловер і пісню, яка виконувалась вперше – це лірична композиція цілком авторства Діани. Мені згадалось також, як в мирні часи FRAM приймали участь в ще одній готичній події – фестивалі Діти Ночі: Чорна Рада і також блискуче там виступили – будемо сподіватись, що старі-добрі часи ще повернуться…

Вибачте мені трохи ностальгії, а сцену вже займає ще один не знайомий мені до цього бенд – BARTKY, і особисто для мене вони стали відкриттям фестивалю. Це дуже сильний з точки зору техніки гри металу гурт, в якому важкі ритми поєднуються з сильним жіночим, а точніше – дівочим вокалом, бо їх фронтледі ще зовсім юна. Пісні BARTKY вкотре доводять, що народні пісні в сучасному виконанні можуть звучати міцно та мати багато шанувальників. Мені одразу стало зрозуміло, що не дивлячись на вік музикантів, бенд вже має своїх фанатів – то й не диво, енергетика у них така, що зриває дах і він (в хорошому сенсі) відлітає кудись далеко. Мабуть, за вітром, про який йдеться в одній з композицій гурту.

Публіка розігрілась, натанцювалась і не дивно, що всіх потягло на більш ліричний лад, тим більше, що вже не перший раз виступ гурту MNISHEK відкривається танцем живота, та чоловіча частина публіки була просто у захваті. Якщо порівнювати, то у MNISHEK більш ліричне спрямування, хоча, як і BARTKY вони черпають натхнення в народній тематиці та язичницькому світосприйнятті. В піснях бенду сильні мотиви звернення до сил природи, які захищають та допомагають людині.

Та нарешті на сцену піднімаються хедлайнери DARK & FOLK фестивалю – німецький гурт KAELTE. Що цікаво, майже весь вечір перед виступом учасники дуету також тусили серед публіки, але їх мало хто знав. Звучання бенду можна назвати мінімалістичним, особливо у порівнянні з BARTKY, як і зовнішню стриманість образів учасників дуету. Цікаво, що принаймні половина гуртів цього івенту – або дуети, або колишні дуети, так і проситься зробити окремий фестиваль – готичних дуетів) Місцева публіка приймала KAELTE дуже тепло, дякуючи за те, що в ці непрості часи нас підтримують представники німецької готичної сцени.

І вже після KAELTE на сцену Теплого Лампового вийшли справжні легенди української DARK – сцени, гурт VINKY. Важко повірити, але дата його заснування – 1998 рік, і небагато бендів можуть похвалитись таким “віком”. Виступ на  DARK & FOLK фестивалі цікавий тим, що саме для цього івенту VINKY створили колаборацію і вийшла нова назва: VINKY&SPALACHY. А що залишилось незмінним попри всі роки існування і змін гурту – це його відданість похмурій атмосфері, яка має свій, як то кажуть зараз, впізнаваний вайб.

Загалом хочу додати, що фестиваль був вдалим та продемонстрував таких різних, самобутніх та нестримних гуртів, які є на українській готичній та фольковій сценах. Які так часто перетинаються між собою, утворюючи сучасну та улюблену публікою музику.  

Iryna Kalenska

Головний редактор УГП із 2017 року. Фотограф, адміністратор, організатор концертів та фестивалів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *