header04 forumhead02 forumhead03 logo

Главная | Сделать домашней | Добавить в избранное
Поиск по сайту   Расширенный поиск »
        
Разделы

Архив
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Рассылка
Подписаться на рассылку:

Опрос
Что нового не хватает порталу для того, чтобы стать более удобным и интересным?
Много новых материалов
Интеграции с социальными сетями
Новий дизайн и структура
Новых посетителей и коментаторов
Меня все устраивает, ничего менять не надо
Результаты
Все опросыemail Отправить другу | print Версия для печати | comment Комментарии (8 добавлено)

Лев Сіднєв – Пригоди кота Бегемота – своєрідна концепція готичного гумору

Vasyl Puzanov on Июнь 29, 2008

 …Слабонервных, маловерных и слаборазвитых прошу удалиться, – торжественно провозгласил Бегемот.

Лев Сиднев – Похождения кота Бегемота.

У зв’язку з стрімким розвитком готичного руху останнім часом поміж різних видів гумору почали виокремлювати й готичний гумор. Цей вид гумору ще недостатньо досліджено. Не зважаючи на чималу кількість творів дуже важко знайти критичний матеріал, а ще важче найти такий критичний матеріал, на який можна було б посилатися.
На щастя, такий матеріал існує. Так в одному авторитетному готичному FAQ було здійснено спробу розглянути це явище: “Гумор у готів досить специфічний, або це суто чорний гумор, або це жарти з приводу суті субкультури. Якщо розглянемо готичні "гумористичні" сайти в Інтернеті, то ми знайдемо чимало сайтів, присвячених чорному гумору у всіх його проявах, але набагато більш цікавими є сайти, що іронізують над готами й готичною субкультурою.” Слід сказати, що, в цілому ця думка дуже слушна. Втім варто зауважити, що сайти готичного гумору – переважно англомовні, й автор цього FAQ доволі несправедливо не включив до поняття готичного гумору сатиричний компонент. Сатиричний характер готичного гумору добре видно, наприклад, у цьому готичному анекдоті:

Cидить гот на березі річки й рибалить.
Йде повз нього гопник і думає: зараз причеплюся і спитаю ,чи ловиться риба. Якщо скаже "так", то скажу, що він всю рибу абсентом переманив до себе, й поб’ю, якщо ні - скажу, що злякав макіяжем, і теж поб’ю.
Підходить.
- Гот, а гот, як рибка?
(мовчання)
- Я питаю, як рибка?
(мовчання)
Пройшло півгодини
Гопник (змучено, в тисячний раз):
- Гот, а гот, як рибка?
(мовчання)
Гопник:
- Теж варіант...

Як відомо в кожного з нас гумор різний… Але варто визнати, що, безумовно, існують деякі гумористичні образи, які сприймають всі без виключення… Можна сказати напевно, що таке існує й в готичному гуморі – це вже класичний образ чорного гумору, з чіткими й одразу помітними іронічністю та сатиричністю. Наприклад, літературні персонажі з роману М.Булгакова “Майстер і Маргарита” – “солодка парочка” : асистенти Воланда – кіт Бегемот та Коров’єв. Коров’єв запам’ятовується, як образ романтичного та навіть трішки сентиментального зла… Натомість кіт Бегемот – в’їдливий сатирик, галантний мерзотник який любить по іронізувати. В ньому вдало сконцентрована вся народна забобонність і весь навколо релігійний містицизм, пов’язаний з чорними котами, які переходячи комусь дорогу завжди спричиняють негативні наслідки. Безумовно, Бегемот без Коров’єва виглядає дещо цинічно, але завдяки тому, що образ цього демонічного кота набагато складніший, саме цей персонаж чіткіше запам’ятовується читачеві.
Не дивно, що саме кіт Бегемот став героєм повісті Л. Сіднєва. Розповідь про цю повість можна розпочати з анотації до книги: “Читача чекає нова захоплююча зустріч з героями “Майстра та Маргарити”. Навіть сили зла обурені тим, що відбувається в нашому сучасному суспільстві, і вступають в боротьбу з тими, хто править бал. Не тільки дійові особи ріднять повість “Пригоди кота Бегемота” і роман “Майстер та Маргарита” але й високий художній рівень, а також філософсько-критичне бачення світу авторами цих творів. ” І справді, повість вийшла доволі цікавою і непересічною… Інтригує навіть сама побудова сюжету: разом з котом Бегемотом читач мандрує як географічно, так і в часі, зустрічається з простими людьми, геніями тв. мерзотниками минулого й сучасності…
Повість складається з 15 розділів. Десять з яких переважно присвячені проблемам сучасності. І п’ять – різним значущим історичним подіям. З чотирьох, вже наведених раніше компонентів готичного гумору, присутні три – чорний гумор, іронія та сатира.
Комічність цієї повісті базується переважно на чорному гуморі, втім у творі чимало іронії та сатири. Сам чорний гумор доволі нестандартний та своєрідний, класичний чорний гумор можна помітити тільки в кількох місцях, наприклад ось тут:
“С чего вдруг, но она спросила своего пациента: “Кто вы?”. Спросила на немецком языке. И услышала ответ: “Я Пауль Зибель, солдат фон Манштейна, я похоронен в общей могиле, я шестьдесят лет лежал в русской земле, не знаю, кто и зачем меня воскресил”.
Уже от такого ответа волосы могли встать дыбом, но то, что произошло потом, не только врача, но и милиционеров повергло в ужас. За несколько секунд солдат, которого успели раздеть для осмотра, стал стремительно меняться, проходя все стадии превращения трупа, и превратился, наконец, в скелет. Врач тут же упала в обморок, один из милиционеров потерял дар речи, другой, простите за физиологические подробности, обмочился. Но это еще не все. Кости скелета оказались каким-то образом прочно соединены и обладали несвойственной мертвой ткани подвижностью. Скелет поднялся с носилок, клацнул челюстью, ухватился костяшками пальцев за ручку двери и легко открыл ее. Потом ловко выскочил из машины и побежал прочь, звонко цокая по асфальту.”
Головна ідея твору – немає нічого гіршого за бездуховність. Навіть хай й абсолютне, але інтелектуальне та духовне зло у вигляді демона – кота Бегемота набагато привабливіше за ту бюрократичну, номенклатурну та олігархічну тупу й бездуховну мерзоту, що за спинами видатних політиків та чесного народу скориставшись з ейфорії великих звершень та перебудовчої анархії отримали свої місця “під сонцем” і тепер вже нічого не боїться...
У цій повісті зло сповідує справжні духовні цінності, вдосконалюється спілкуючись з великими філософами не соромиться займатися самовихованням, натомість сучасні чиновники та багатії живуть суто земним матеріальним життям і ще “навчають” оточення своїм ницим принципам… Добро у цій книзі представлене щирими та чесними людьми та Богом. Образ Бога розкрито через призму сприйняття демона Бегемота для нього Бог – це відсторонена сила, яка незрозуміло навіщо демонструвала дива, які людина не змогла збагнути та наївно хотіла врятувати всіх.
Нажаль не дуже доречним в цій повісті здається пропагування одних політичних ідей та критика інших… І, на думку автора рецензії, не вельми коректно було вводити до сюжету реальних історичних осіб сьогодення Станіслава Шушкевича, Бориса Єльцина та Леоніда Кравчука…
Але на щастя ці політичні роздуми автора займають тільки два розділи… Інші ж 13 розділів порадують вас дотепністю та оригінальністю витонченого готичного гумору.

Книгу можна придбати за адресою:
69032, м. Запоріжжя, вул. Макаренко, 13, фірма “ТАТА”
Тел.: (0612) 212-56-39, 212-56-42, 212-56-43.
E-mail: tatazp@hotmail.zp.ua
9054 раз прочтено

Оцените содержание статьи?

1 2 3 4 5 Rating: 4.43Rating: 4.43Rating: 4.43Rating: 4.43Rating: 4.43 (всего 23 голосов)
comment Комментарии (8 добавлено)
 • image Такое впечатление, что автор и за комментарии на этом сайте зачеты ставит. У меня после прочтения, сложилось мнение, что автор отождествляет себя с Бегемотом; в каждой главе он описывает, какой же классный этот кот, какое у него тело и фаллос. Я цитировала несколько отрывков маме (лет на 5 старше автора), она была в шоке. После таких произведений люди еще и удивляются, почему же нация деградирует…
  (Опубликовано Наталья)
 • image Книга - полній отстой! Тем более как он ее распространяет среди студентов ( Купил - получил зачет)! Высмеивает мудаков _ а сам такой же мудак!
  (Опубликовано Кот Бегемот)
 • image «Похождения кота Бегемота» - вещь замечательная. Меня она заинтересовала даже больше, чем «Мастер и Маргарита», возможно, именно своей актуальностью. Думаю, главы, посвященные нашей современности, негодяйству наших олигархов и политиков, ничем не уступают главам об Александре Македонском, князе Владимире и Екатерине Великой. Но ясно, что современным негодяям, Кышеням и Шельмовичам, эта книга понравиться не может. Довелось мне прочитать и сборник афоризмов Льва Сиднева «Словарь этических понятий, или так называемые парадоксы автора». Советовала бы их почитать составителю одного из комментариев, особенно поразмышлять над такими: «В отличие от мух, падких на дерьмо, клеветники набрасываются на все чистое, яркое и благородное», «Клеветников можно было бы считать насекомыми высшего разряда, если бы они подобно мухам, не загаживали объекты своего внимания».
  (Опубликовано Светлана)
 • image Может кому-то эта книга и понравилась....НО АФФТАР этой книги преподает в КПУ(ЗИГМУ) универ в г.Запорожье. Так вот он ставит зачет только после того как приобрели его книгу, он так и сказал " Покупайте книгу и будет вам зачет" он не смотрит на знания учашихся ему ПОХ, лижбы купили его столь "ДРАГОЦЕННУЮ" и "ПОЗНАВАТЕЛЬНУЮ" книгу, без которой мы в жизни не пропетляем. Я не покупал и не собираюсь обогащать его.
  (Опубликовано студент)
 • image Куль!!! Дякую авторові за рецуху:) Завжи хотів почитату рульну книгу де перемагає не тільки добро! Аж кортить побігти в магазинчик та купити книгу:) Що я і зроблю:) Василю величезний респект!!!!!!!!!!!!! Продовжуй в тому ж дусі і радуй нас новими кльовими рецухами та статтями:) Сенкс!!! Велике, велике дяк!!!!!!!!!
  (Опубликовано Eugene)
 • image Цікаво, полюбляю читати щось у такому дусі. Пам'ятаю раз мені до рук потрапив цілий збірник готичних оповідок в дусі цієї книжки (але без політичного пафосу, тому що написані були десь під кінець 80-х, коли цензура вже не надто пхалася до творів і можна було вільно писати), то то було щось надзвичайне:) Думаю що книжка варта на увагу.
  (Опубликовано Mictuk)
 • image Дуже цiкаво!
  (Опубликовано Eugen)
 • image Цікаво! Хотілося б прочитати
  (Опубликовано MassterShadow)
Популярные (за день)
Комментируемые
Рекомендуемые
Команда УГП
image

Nickolay Makhin


Редактор раздела переводов (Translation section) - www.translations.gothic.com.ua