header04 forumhead02 forumhead03 logo

Главная | Сделать домашней | Добавить в избранное
Поиск по сайту   Расширенный поиск »
        
Разделы

Архив
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Рассылка
Подписаться на рассылку:

Опрос
Что нового не хватает порталу для того, чтобы стать более удобным и интересным?
Много новых материалов
Интеграции с социальными сетями
Новий дизайн и структура
Новых посетителей и коментаторов
Меня все устраивает, ничего менять не надо
Результаты
Все опросыemail Отправить другу | print Версия для печати | comment Комментарии (4 добавлено)

Олексанлр Есаулов – “Хазяїн Зони” – збірка про містичний дух убитої землі

Vasyl Puzanov on Июнь 13, 2008

   

– Все это было давно. А может, и недавно… Кто скажет: двадцать лет – это много или мало? Для того, чтобы нажать на кнопку – бесконечно много, для того чтобы устранить последствия этого нажатия – бесконечно мало… Все относительно… Абсолютна только смерть. И то под вопросом…
Александр Эсаулов – “Горькие воды”


18 квітня 2008 року в місті Харкові відбулася презентація збірки романів Олександра Есаулова “Хазяїн Зони” в яку увійшли романи “Гіркі води” та “Факультет загальної любові”.
Головне питання, яке поставлено у романах “Гіркі Води” та “Факультет загальної любові” зі збірки Олександра Есаулова “Хазяїн Зони” – Чи здатна влада захистити нас?
В романі “Факультет загальної любові” відповідь на головне питання збірки негативна, радянська влада доби Сталіна аж занадто захоплюється пошуком шпигунів, через що сама стає небезпечною для народу, хоча має його захищати. Образ же ж Чорнобильської Зони в цьому романі подано задля того щоб підкреслити, що за стільки років влада так і не навчилася захищати громадян .
Варто зауважити, що роман “Факультет загальної любові” набагато менш актуальний аніж роман “Гіркі Води”. Насамперед це зумовлено тим, що на тему безглуздості та жаху сталінських репресій написано чимало відомих романів, варто пригадати хоча б роман “Один день Івана Денисовича” Олександра Солженіцина. Тема ж Чорнобильської аварії в літературі представлена переважно документальною, масовою та науковою літературою. Отже не дивно що кожний вдалий роман на цю тему –неодмінно привертає увагу. Дуже цікавим виявився і роман Олександра Есаулова “Гіркі води”.

А й дійсно це було аж 22 роки тому. Аж? А може – тільки ось 22 роки тому? І справді дуже важко відповісти на це запитання. За ці роки істотно змінилася світова мапа, було декілька урядів, відбулося чимало соціально-економіних, наукових, культурних та спортивних проривів. Все начебто забулося… Наче б то Чорнобильської трагедії й не було… Все живе своїм звичним життям. Але іноді, якось зовсім випадково, читаючи ранкову газету зненацька лякаюєшся чи то через чималі показники зростання кількості онкологічних хворих, чи через те що рівень радіації, який заміряно десь у твоєму рідному місті біля ставку в якому ти завжди залюбки плескався… І тут ти розумієш що іноді самовпевненість та недбалість декількох людей можуть спричинити катастрофічні для всього живого наслідки. І навіть сотні років потім не вистачить щоб матінка природа загоїла ті страшні рани заподіяні її дітьми.
Похмурий привид Чорнобиля, дух спаплюженої землі, постійно повертається в нашу свідомість, не тільки, як образ конкретних загиблих та страждаючих від променевої хвороби людей, а й як моторошний дух забрудненої Землі та загиблого міста. “Это был мертвый город, точнее, убитый город. Может, это единственный на Земле убитый город. Поэтому каждая его черта была неповторимой.”- пише О. Есаулов у романі - версії, “Гіркі води”.
Убита природа, як тінь батька Гамлета, повертається знову й знову, як примара в наше повсякденне життя, наполегливо вимагаючи торжества справедливості, тобто відновлення життя на ненавмисне отруєних територіях. Звідси в романі виникає класичний для готичного роману образ – привид.. Цей привид, як хазяїн, взяв на себе відповідальність за майбутнє цієї частини Землі й втручається в лихі плани недалеких і жадібних людей, які насмілились зазіхнути на спокій місця скорботи.
Відповідь на головне питання збірки – в романі “Гіркі Води” негативна, верхівка радянської влади доби “Перебудови”, відноситься до наднебезпечної атомної енергетики безвідповідально через що і стається аварія, влада ж сучасної України в романі – здебільшого надкорумпована й думає виключно про свій фінансовий зиск, що теж становить неабияку небезпеку для пересічного громадянина який не стає “сусідою” атомного евросміттєзвалища тільки завдяки невеликій але чесній групі людей на чолі якої Президент, що гостро відчуває відповідальність за майбутнє свого народу.
Незважаючи на безперечно готичний сюжет цього роману, у книзі, на жаль, присутні нотки такої нав'язливої для кожного українця політичності. Авторові рецензії наприклад важко зрозуміти навіщо, потрібно було влаштовувати лікнеп по й без того вже неабияк обридлій сучасній світовій політиці. Роман, у якому явно присутні, тільки незначні елементи реалізму, (“В руки вчерашнему студенту Сергею Бойченко попадает диск секретной информацией и за ним начинается охота.”), наврядче зможе претендувати на роль дотепного політичного памфлету або аналітичного трактату з політики. Але варто підкреслити, що досвід учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, неабиякий письменницький хист і філософсько – песимістичний погляд автора допомогли цьому письменнику створити справді оригінальний і дійсно цікавий роман, від якого раз по раз холоне кров.

5643 раз прочтено

Оцените содержание статьи?

1 2 3 4 5 Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00 (всего 16 голосов)
comment Комментарии (4 добавлено)
 • image Цілковито згоден з автором рецензії. Книгу необхідно прочитати всім хоча б один раз. Якщо про таку трагедію вже слідуючого року забули, а зараз діти у школі вшановують пам'ять загиблих при Чорнобильській аварії, і не знають що там дійсно сталося, і якщо люди продовжують гратися з небезпечними для людини і землі експериментами, то яка користь взагалі від життя??? Підірвімо всю планету!!!!!! Можливо тоді до всіх дійде що таке припуститися помилки і потім десятиліттями за неї росплачуватися... Якщо самим людям начхати на землю то землі також начхати на них! Тож живімо людьми і не будемо свиньми!!!Пам'ятаймо історію і помилки яких не можна повторювати. Автору Респект!!!
  (Опубликовано Eugene)
 • image Ґрунтовна рецензія. Для тих, хто шукає видання в подібному стилі сказано все, а щоб ознайомитися зі змістом то треба хіба книжку прочитати. Чорнобильська проблема є гостро актуальною і в сучасному суспільстві, тому що люди не зробили з неї ніяких висновків і далі будують ще потужніші і небезпечніші станції та епксперементальні лабораторії, які можуть завдати людству ще більшої шкоди, ніж ЧАЕС.
  (Опубликовано Mictuk)
 • image Цікава рецензія. Хоча по змісту самої книги написано досить мало (як на мене), проте автор заінтригував - хочется почитати та самому відчути цей "містичний дух убитої землі"
  (Опубликовано Dmitry)
 • image Гарна рецензія, аж захотілося прочитати книгу!
  (Опубликовано Varvara)
Популярные (за день)
Комментируемые
Рекомендуемые
Команда УГП
image

Viktoria Ewigkeit


Корреспондент в Берлине